Tahitian Noni® Juice
Tahitian Noni® Juice
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
slak

 
Tapasztalatok a Nonirl
 
Kpgalria
 
Megosztani a nonit msokkal
 
Vigyzat veszlyes!
 
Hogy megrthessk a csodt...

HOGY MEGRTHESSK A CSODT…
(A noni-gymlcs hatsnak tudomnyos magyarzata)


Ennek az ismertetõnek az eredeti vltozata angol nyelven szletett, "Understanding the Miracle" cmmel. A. K. Olsen interjsorozatot ksztett Dr. Ralph Heinickvel, ezen interjk eredmnyeknt szletett ez az rs.


A trpusi kultrk vezredek ta ismerik a noni - latinul Morinda citrifolia - nevû nvny gymlcsnek gygyt hatst. A vilg azonban csak az utbbi idõben figyelt fel arra, milyen rtkes tpllkkiegsztõ ez a gymlcs. Hihetetlennek tûnik, mi mindenben segt - az viszont mr kevsb ismert, hogyan is lehet ennyire hatkony. Mi van ebben a gymlcsben, ami ilyen eredmnyekre kpes, s hogyan fejti ki a hatst? Ezt szeretn ismertetni az albbi rs, majd beszl arrl is, milyen kvetkezmnyekkel jr ez a felfedezs.

Nzzk meg elõszr, mi trtnik, amikor az ember megissza a noni-gymlcs levt. A noni egyik legfontosabb alkoteleme egy proxeronin nevû rismolekula. Ha megiszunk egy pohr noni-levet, ez a proxeronin a gyomron keresztl a vkonyblbe jut, onnan pedig tovbb, a mjba. A mj az a szerv, ahol testnk alapvetõ tpanyagainak nagy rsze raktrozdik. A mj minden msodik rban a vrkeringsbe juttat bizonyos mennyisgû proxeronint, ami gy testnk klnbzõ szveteihez kerl.

Ahogy ez megtrtnt, az esemnyek molekulris szinten zajlanak tovbb. Lssuk teht, hogy ott mi trtnik. A tovbbi megrtshez tudnunk kell, hogy a proxeronin 17 000 Dalton sly rismolekula. (sszehasonltskppen: a vzmolekula slya mindssze 18 Dalton.) A proxeronin-molekula hossz, kt vgn kiss megvastagod lncc szervezõdik. Szervezetnk a proxeronint xeroninn alaktja egy proxeroninz nevû enzim segtsgvel, amely testnkben mindig bõsggel megtallhat. A proxeroninbl xeroninn alakts folyamata meglehetõsen sszetett, ezrt most inkbb leegyszerûstve mondjuk el: a proxeronin a proxeroninz enzim kr csavarodik, az enzim sszekapcsolja a proxeronin kt megvastagodott vgt, majd levlasztja a lnc tbbi, feleslegess vlt rszt. A kt megvastagodott, immr sszekapcsolt rsz ezutn egy szerotonin nevû anyaghoz kapcsoldik, s egytt hozzk ltre a xeronint.

A proxeroninbl ltrejtt xeronin a test fehrjihez ktõdik, feladata ugyanis az, hogy ezek mûkdst elõsegtse. Hogy ezt a folyamatot vilgosabban rtsk, nzzk meg kzelebbrõl, mik is azok a fehrjk.

A fehrjk testnk taln legfontosabb biokmiai alkotelemei. Nevk a grg "proteios" szbl ered, ami azt jelenti, hogy "fõ" vagy "elsõdleges" -, s gy mris rzkelteti, valban mekkora a fehrjk jelentõsge. A fehrjk aminosavak hossz lncolatbl llnak. Szervezetnk sszesen hszfle aminosavbl lltja ssze a szmra szksges klnbzõ fehrjket. Ezek az aminosavak meghatrozott sorrendben kapcsoldnak egymshoz, sorrendjket a DNS hatrozza meg. Egy adott fehrje szerkezete mindig attl fgg, hogy mely aminosavak s milyen sorrendben kapcsoldnak egymshoz. A ltrejtt lnc egy bonyolult trbeli szerkezetet alkot s egy fehrjt hoz ltre.

A fehrjk klnbzõ, igen fontos funkcikat ltnak el testnkben. Elõszr is, õk hatrozzk meg hajunk, bõrnk, csontjaink szerkezett. Lnyegben a fehrjk felelõsek testnk szerkezeti felptsrt, egszen a sejtekkel bezrlag. Msodsorban, õk teszik lehetõv a kmiai anyagok ki- s beramlst a sejtekbe. A fehrjk a sejthrtyn keresztl a sejt belsejbe kerlnek, s ott a fontos tpanyagok bejutst segtik. Harmadrszt, a fehrjk a szervezetben hormonokknt is mûkdnek. E minõsgkben molekulris szinten kpesek koordinlni a szervezetben zajl folyamatokat. Negyedrszt, antitestekknt a szervezet immunrendszernek rszei. Az antitestek rtapadnak a szervezetidegen betolakodkra (mint pldul a vrusokra), s addig gyengtik õket, amg a szervezet meg nem szabadul tõlk. Vgl pedig a fehrjk enzimek is lehetnek, s elõsegtik a szervezet kmiai folyamatait. Testnkben llandan kmiai folyamatok zajlanak, vegyletek plnek fel s bomlanak le, s ezt a fehrjk teszik lehetõv.

A fehrjk jelentõsge szervezetnkben teht vitathatatlan. Kvetkezõ lpsknt viszont azt kell tudnunk, hogy ezen fehrjk tbbsge xeronin nlkl rosszul, vagy egyltaln nem mûkdik. Bizonyos fehrjk szerkezete ugyanis eleve felttelezi, hogy azok sszekapcsoldjanak a xeroninnal. Nem minden fehrje ignyli mûkdshez a xeronin jelenltt, de igen sok ltfontossg fehrje - mint a hormonok, az antitestek s az enzimek - xeronin nlkl semmire sem megy. A fehrjhez kapcsold xeronin ugyanis segt a fehrjnek elvgezni feladatt: a vzbõl nyert energit a szervezet szmra hasznostja. Ez a folyamat azonban tovbbi magyarzatot ignyel.

A vzben rengeteg energia van. A vzmolekula egy oxignatombl s kt hidrognatombl ll, amelyek kztt igen szoros a kts. Ha tbb vzmolekula kerl egyms mell (mint pl. egy pohr vzben), lesznek olyan vzmolekulk, amelyek oxignatomjai ms vzmolekulk hidrognatomjaival kerlnek klcsnhatsba. Ezt hvjk tudomnyosan hidrognktsnek. Ez a hidrognkts (H-kts) ugyan korntsem olyan erõs, mint a molekuln belli oxign- s hidrognatomok kztti kts, de ha sszeadnnk az egy pohr vzben lvõ sszes hidrognktst, aclnl is kemnyebb anyagot hozhatnnk ltre. Valjban persze nem minden oxign- s hidrognatom hoz ltre ilyen hidrognktst. A ksrletek azt mutatjk, hogy a hidrognktsek 15-20%-a brmelyik pillanatban szteshet. A vz mindig is titok volt a tudsoknak, a tnyek ugyanis msra engednnek kvetkeztetni, mint amilyen a vz valjban. Hiszen egyrszt itt van egy anyag, amelynek vegyi sszettele - mg akkor is, ha a hidrognktsek 20%-a sztesett - azt sugallja, hogy "kemnyebb az aclnl". Elg azonban egyetlen pillantst vetni a vzre, hogy lssuk: szerkezete tvolrl sem "kemny, mint az acl", hanem ppensggel gyenge. Mi erre a magyarzat? Kpzeljk el, hogy a hidrognktsek vletlenszerûen, az egsz folyadkban egyenletesen elosztva esnek szt. Ettõl a folyadk szerkezete mg erõs maradna. Ha azonban egy sorban esnek szt, akkor a vz szerkezete meggyengl. Ha pedig az egsz folyadkban llandan egy sorban esnek szt, akkor az a vzre jellemzõ tulajdonsgokat mutatja: gy teht a vzbeli ktsek erõssge s a vz lthat tulajdonsgai mgis sszeegyeztethetõkk vlnak.

Ez magyarzza azt is, honnan veszi a xeronin az erejt, hogy a fehrjket mûkdtetni tudja. A hidrognktsek folyamatos szakadsa miatt a vzben erõs "tmbk" ( gynevezett klaszterek ) jnnek ltre, amelyek elsiklanak egyms mellett, s mindent magukkal sodornak, ami csak az tjukba kerl. Ha - tegyk fel - irnytani tudnnk a hidrognktseknek ezt a cipzrszerû felszakadst, akkor azt is meghatrozhatnnk, hol vljanak szt ezek a vztmbk. pp ezt teszi a xeronin. Egyedlll vegyi sszettelnek ksznhetõen olyan jelet tud kldeni, amely a vzbeli hidrognktsek sztvlst irnytja. Azzal viszont, hogy irnytani tudja a ktsek felszakadst - ami igen gyorsan trtnik -, a nagy vztmbk mozgst is meghatrozza. A vztmbk elsiklanak egyms mellett, s egy bizonyos mdon belsejkbe sodorjk s magukkal viszik a fehrjt. A folyamat igen erõteljes, s ltala a fehrje risi energiamennyisghez jut, amelynek segtsgvel mr el tudja vgezni munkjt.

Ez a folyamat minden lõ szervezetben vgbemegy. A nvnyek, az llatok s az ember egyarnt xeroninn alaktjk a proxeronint, majd a xeronint hasznljk arra, hogy a fent lert mdon munkra sarkalljk a proteint. Ez azt is jelenti, hogy minden egszsges nvnyi s llati szvetben van proxeronin. Az ember a proxeronint a tpllkkal veszi maghoz. Itt persze felmerl a krds: ha mindennapi tpllkunk mr tartalmaz proxeronint, mirt van szksg erre a klns gymlcslre? Ki kell e egsztennk azt a proxeronint, ami a tpllkkal mr egybknt is bekerlt szervezetnkbe? Ez igen fontos krds.

Igaz, hogy a mindennapi tpllkkal vesz maghoz az ember proxeronint. Ms krds, hogy ez vajon elg-e. Minden jttemnye mellett a modern civilizci rengeteg teljesen j gondot is hozott. A XX. szzadban rendkvl gyorsan nõtt a npessg, aminek kvetkeztben a mezõgazdasg teljesen talakult, hiszen lpst kellett tartania a megnvekedett ignyekkel. Elkerlhetetlen volt, hogy mindenhol mûveljk, s gy teherbrsn tl is kihasznljk a fldet. Elterjedt ugyan a mûtrgyzs, hogy megakadlyozzk a talaj kimerlst. Ez azonban mg nem hozta meg a kvnt eredmnyt, hiszen a mikro tpanyagokat nem kpes ptolni, s gy nem biztosthatja a nvnyek egszsges nvekedsst sem. A talaj kimerlse s az elgtelen mûtrgyzs miatt silny s nem kellõen egszsges a terms, s egyre kevesebb a nvnyekben a szmunkra ltfontossg tpanyag - mint pldul a proxeronin.

m nemcsak a talaj szegnyedett el, hanem tpllkaink is igencsak szegnyesek. Ez is szksgess teszi, hogy kiegsztõ proxeronint vigynk a szervezetnkbe. A modern trsadalom felgyorsult letmdja olyan tpllkokat fejlesztett ki, amelyek hjn vannak szmos fontos tpanyagnak. A mai ember napi tpllkval nem kapja meg azt a mennyisgû proxeronint, ami szervezete egszsges mûkdshez szksges. Fontos teht ezt kiegszteni. Termszetesen az lenne az idelis, ha tpllkunkkal vehetnnk fel a szksges mennyisgû proxeronint, de ez sajnos nem mindig lehetsges. gy teht ki kell tallni a mdjt, hogy mgis megkapjuk a kellõ mennyisget.

Egyb tnyezõk is vannak, amelyek a proxeronin kiegsztõ bevitele mellett szlnak. A betegek s a nagyon aktv letet lõk szervezetben nagyobb munkra knyszerlnek a fehrjk. Ahhoz viszont, hogy a fehrjk ezt a megnvekedett anyagcsert el tudjk ltni, tbb xeroninra van szksgk. A szervezet viszont csak akkor tud tbb xeronint elõlltani, ha rendszeresen tbb proxeronint kap. Testnk teljestõkpessge az letkorral cskken: idõsen tbb tpanyagra van szksgnk ahhoz, hogy egszsgesek maradjunk. Ezen tpanyagok egyike a proxeronin.

A fent lert krlmnyek teht az tlagosnl jval tbb proxeronin felvtelt kvetelik. Ha ezt az ignyt nem elgtjk ki, a szervezet fehrji nem tudjk teljesteni a rjuk hrul feladatokat. Akkor pedig kvetkezik a betegsg, a kimerltsg, vgsõ esetben akr a hall. Igen valsznû, hogy a modern kor betegsgei kzl soknak nem ms a kivlt oka, mint a szervezet xeronin szegnysge. Ha pedig ez gy van, akkor a proxeronin-utnptls mindezeket megelõzheti, vagy meggygythatja. Itt van teht a magyarzata annak a sok csodatrtnetnek, amit a noni-lrõl meslnek. Akinek szervezetben tlsgosan alacsony a xeronin-szint, szlelni fogja ennek negatv hatsait: szervezetnek fehrji alig-alig mûkdnek. Ha viszont elkezdi inni a noni-levet, s ezzel megnveli a proxeronin-bevitelt, szervezetnek xeronin-egyenslya egszsges szintre kerl. A szervezetet nem gytri tovbb a betegsg, s az eddigi gyenglkedõ egszen "csods" eredmnyeket tapasztal.

Ezrt beszl olyan sok ember "csodaszerknt" a noni-lrõl, ezrt mondjk, hogy milyen dbbenetes eredmnyeket tapasztalnak. Hiszen a noni-l azzal a ltfontossg tpanyaggal - a proxeroninnal - ltja el õket, amely mindennapi tpllkukbl olyannyira hinyzik. Ez teszi a noni-levet olyan klnleges egszsgmegõrzõ szerr. A noni-l - a legtbb gygyszerrel ellenttben - nem aktv vegyi anyaggal terheli a szervezetet: a szksges vegyi anyagnak csak az elõ-formjt juttatja a szervezetbe, s hagyja, hogy az vegye t ott ismt az irnytst. A noni-lvel proxeronin kerl a szervezetbe, s a szervezet dnti el, mennyire van szksge ebbõl - mennyit hasznl fel ahhoz, hogy egszsges xeronin szintet tartson fent. A flsleges mennyisget a szervezet egyszerûen kivlasztja magbl. Ezrt teht kizrt annak a lehetõsge, hogy a noni-lvel tladagoljuk a proxeronint.

Most, hogy mr tudjuk, milyen ltfontossg szerepet tlt be szervezetnkben a xeronin, ismerkedjnk meg nhny - eddig nyilvnossgra nem hozott - tudomnyos tnnyel, amelyeket szintn a xeroninrl frissen szerzett ismeret magyarz.

Mint mr emltettk, a nvnyeknek s az llatoknak egyarnt szksgk van xeroninra. Abban viszont mr igen rdekes mdon eltrnek, hogy hogyan kezelik a szksgtelenn vlt xeronint. Amikor a xeronin beteljestette feladatt, a szervezetnek meg kell szabadulnia tõle, nehogy tovbb hasson ott, ahol mr nincs r szksg. Hiszen ha flsleges xeronin van a szervezetben, az a kvnatosnl tbb munkra serkenti a fehrjket, s ezzel komoly bajt okozhat. A megoldst erre maga a termszet tallta ki. A xeronin igen instabil vegylet. Ha magra marad, sztesik, s gy haszontalann vlik. Sok lõlny szervezetben a xeronin termszetes mdon lebomlik.

Szmos nvny van azonban, amelynl mskppen mûkdik a dolog. Amg az lõlnyek tbbsge (az embert is belertve) egyszerûen lebontja a xeronint, ha az elvgezte feladatt, bizonyos nvnyek inkbb megtartjk a xeronint, hogy ily mdon trolni tudjk a benne lvõ rtkes nitrognt. gy kt dolgot kell megoldaniuk egyszerre: trolni s ugyanakkor munkakptelenn tenni a xeronint. Ennek rdekben a "molekulris hulladk" kpezte szlakhoz s bogokhoz ktik a xeronint, ahol nem tud lebomlani, de tbb mr a fehrjkkel sincs kapcsolata. Amikor a xeronin valamilyen molekulris hulladkhoz kapcsoldik, akkor jn ltre egy jl ismert vegyletcsoport: az alkaloidk.

Az alkaloidk ott voltak a legelsõkknt felfedezett biokmiai vegyletek kztt. Jelen pillanatban tbb mint tzezer alkaloidt ismernk, amelyek a legklnbzõbb nvnyekben tallhatak. Kzttk van a jl ismert nikotin, de ide tartozik a kokain, a heroin vagy a morfium is. A tudomny egszen mostanig nem tudott fnyt derteni arra, mirt van alkaloida nmely nvnyekben, s mit csinl ott. Most, hogy ismerjk a xeronint, rtjk mr, hogy az alkaloidk valjban a xeronin trolt formi, vagyis arra szolglnak, hogy stabilizljk a xeronint, htha az ksõbb a nitrognellts szempontjbl szksges lehet.

Ez idig teljesen rthetõ is - a nvnyek szempontjbl, amelyek ltrehozzk ezeket az alkaloidkat. De mi trtnik, ha az alkaloidk bekerlnek az emberi szervezetbe? Ezzel kapcsolatban ismt felmerl j nhny krds. Az alkaloidk teljesen inaktvak a nvnyben, m szerkezetk annyira hasonlt a xeroninhoz, hogy az emberi szervezetbe kerlve a fehrjk xeroninnak rzkelik õket, s gy is bnnak velk. Ha pldul elszvunk egy szl cigarettt, nagy mennyisgû szabad nikotin jut a szervezetbe. A dohnynvnyben ugyan inaktv a nikotin, mgis, szerkezete annyira hasonlt a xeroninhoz, hogy meg tudja tveszteni a testnkben lvõ fehrjket. Ezek xeroninnak fogadjk el, amelyre a szervezetnek egybknt is szksge van. Mihelyt a nikotin elfoglalja a xeronin helyt a fehrjn bell, hiba nem lenne ott dolga: ugyangy aktivizlja a fehrjt, mint a xeronin - csak kevsb hatkonyan. Teheti ezt azrt, mert alapszerkezete megegyezik a xeroninval, m munkja kevsb eredmnyes, hiszen a molekulris hulladk pp azt a clt szolglja, hogy egy ilyen mûkdst megakadlyozzon.

Ha az ember folytatja a dohnyzst, ha rendszeresen nikotint juttat a szervezetbe, a szervezet elõbb-utbb a nikotinhoz alaktja magt: kiss megvltoztatja a fehrjk szerkezett, hogy jobban illeszkedjen hozzjuk a nikotin, mint a xeronin. Ez a nikotinfggõsg molekulris alapja. Az ember egyre erõsebben kvnja a cigarettt, mivel szervezete fehrjinek mr tnylegesen szksgk van a nikotinmolekulra a mûkdshez - ppgy, ahogy egykor szksgk volt a xeroninra. Minl tbbet dohnyzik valaki, annl tbb fehrjje alakul t xeronin-fehrjbõl nikotin-fehrjv. Egyre nehezebb lesz ht leszokni a cigarettrl. Aki le akar szokni, bizony nincs knnyû dolga: szervezete fehrjinek nagy rsze nikotin hinyban mr kptelen mûkdni. Ez a magyarzata az elvonsi tneteknek. Egy idõ utn azonban, ha az ember kvetkezetesen szabadtja meg szervezett a nikotintl, a fehrjk visszatrnek a szervezetben egybknt meglvõ xeroninhoz, ismt hozz igaztjk magukat, s a szervezet normlis llapota helyrell: nem kvnjuk mr tbb a nikotint.

Ugyanez a folyamat igaz minden szervezetnkbe bekerlt alkaloidra. Kzjk tartozik a koffein, a kokain, a heroin, a morfium, s gy tovbb. Ha magunkhoz vesszk ezeket az idegen alkaloidkat, fehrjink alkalmazkodnak hozzjuk, s a termszetes xeronin-igny helyett az idegen alkaloidk irnti nem-termszetes ignyt fogjuk rezni.

De vajon mirt "dobnak fel" annyira bennnket ezek az alkaloidk? Az ok nagyon egyszerû. Mivel kellõkppen hasonlatosak a xeroninhoz, megtvesztik szervezetnket, s õk is munkra sarkalljk a fehrjket. Amikor testnket elrasztjk az idegen alkaloidk (drog fogyasztsakor), fehrjink a normlisnl nagyobb aktivitsra knyszerlnek, s ezrt valamifle eufria-rzs kert bennnket hatalmba. A klnbzõ drogok klnbzõkppen viselkednek, mert ms s ms jellegû molekulris hulladkhoz kapcsoldnak. Apr szerkezeti eltrsei miatt a kokain msknt mûkdik a testben, mint a morfium. Az ppen adott szerkezet a xeronin termszetes funkcijnak bizonyos vonsait gyengti, msokat felerõst - annyi mgis bizonyos, hogy minden alkaloida utnozza a xeronin sszes termszetes funkcijt. Sokat kzlk a gygyszergyrts hasznl fel klnbzõ drogokknt, de mûkdsi alapja mindegyiknek egy s ugyanaz: a xeronin termszetes funkcijnak imitcija.

Ha rtjk ezen alkaloidk vals termszett, valamint azt a folyamatot, hogyan kerlnk fggõsgbe tõlk, mris knnyebben tudunk segteni az embereknek, hogy lekzdjk drogfggõsgket. A kedves olvas most joggal krdezheti: mirt olyan knnyû fggõv vlni, s mirt olyan nehz megszabadulni a fggõsgtõl? Ismt egyszerû a vlasz - m ehhez elõbb ltnunk kell a fggõsg termszett. Amikor valaki drogot, pl. heroint vesz maghoz, testt a sz szoros rtelmben elrasztja az idegen alkaloida. A vrben lvõ risi mennyisgû heroin pillanatok alatt legyõzi a termszetesen jelen lvõ kevesebb xeronint, s hirtelen nagyon sok fehrje alakul t.

Ahhoz, hogy kikszbljk ezt a nehzsget, s valban "gygytani" tudjuk a fggõsget, nem is kell mst tennnk, mint elrasztanunk a szervezetnket xeroninnal - ppen gy, ahogy elõzõleg az idegen alkaloidval. Ha ez megtrtnik, a szervezet "visszaszokik" a xeroninra, s gy elkerlhetjk az elvonsi tneteket. Ennek az elmletnek az alapjn ugyanolyan gyorsan lehetne megszntetni a fggõsget, mint amilyen gyorsan az ltrejtt - radsul elvonsi tnetek nlkl. Ha pontosan hatjk vgre, a kra akr 1-3 nap alatt eredmnyes lehet. Ahhoz azonban, hogy a fggõsg ilyen mdon, proxeroninnal, kezelhetõ legyen, a proxeronint nem az emsztõrendszerbe, hanem a vrbe kell juttatni. Erre is van lehetõsg: rnknt nhny csepp proxeronint tartalmaz anyagot kell pipettval a nyelv al cseppenteni.

A proxeronin a nyelv alatti rds nylkahrtyn keresztl felszvdik s egyenesen a vrbe kerl - nem pedig az emsztõrendszerbe, ahol a mj erõsen szablyozza, hogy mekkora mennyisg juthat belõle tovbb.

A xeronin azonban nemcsak a fggõsgek gygytsban lehet hasznos. Szerepe a testben annyira sokrtû, hogy mg sokfle alkalmazsi terlete akad. Nagyon komoly lehetõsgei nylnak a noni-lnek a kozmetikai cikkek tern. Arrl mr szltunk, hogy a mj a legfontosabb proxeronin-trol szerv. A msodik legfontosabb viszont a bõr. A proxeronin az egsz testben folyamatosan xeroninn alakul - a bõrben ugyangy. Ahhoz, hogy bõrnk feszes s egszsges legyen, bõsges proxeroninhoz kell jutnia. A proxeroninhiny beteges bõrt s szmos ms bõrproblmt okozhat. Proxeronin kell ahhoz is, hogy hajunk s fejbõrnk egszsges maradjon. Ha itt hiny jn ltre, kiegsztõ proxeronint kell juttatni a hajba s a fejbõrbe, s ltvnyos javulsra szmthatunk.

A xeronin tovbbi, igen rdekes alkalmazsi terlete lehet a fjdalomcsillapts s az altats. A jelenleg hasznlatos legerõsebb fjdalomcsillapt szerek mind idegen alkaloidk, mint a morfium vagy a kodein. Annyit mr tudunk, hogy ezek az alkaloidk valjban xeronin-utnzatok, amelyeket nvnyek raktroztak el magukban. Akkor viszont a xeroninnak tudnia kell mindazt, amit ezek a szerek tudnak, radsul jobban, s termszetes mdon. Valban, a xeronin a leghatkonyabb fjdalomcsillapt, ugyanis egyttmûkdik a szervezetben lvõ endorfinokkal, hogy elnmtsa a fjdalmat s eufrit idzzen elõ.

Az endorfinok hormonok, amelyek testnk kellemes rzseirt felelõsek. Õk is bizonyos fehrjkhez ktõdnek, akrcsak a xeronin. Ha egy fehrjhez egyszerre ktõdik xeronin s endorfin, a xeronin a vzbõl nyert energit tovbbadja az endorfinnak, az endorfin mûkdsbe lp, s az ember mris jl rzi magt. A tudomny mg nem vlaszolta meg, hogyan ri el az endorfin ezt a j rzst, de annyit mindenesetre tudunk, hogy õ a felelõs rte. s most is, mint mindannyiszor: xeronin nlkl az endorfin semmire sem megy.

Tulajdonsgainak ksznhetõen a xeronin csillaptja a fjdalmat - ugyanakkor izgatszerknt is mûkdhet. A xeronin izgat hatsa egy õt utnz unokatestvr, a koffein hatsban tkrzõdik. Amikor reggel megisszuk a cssze kvt, az idegen alkaloida elnti testnket. A koffein-molekulk elfoglaljk a xeronin helyt: rtapadnak a fehrjkre, s munkra serkentik õket. Mivel egy cssze kvban rengeteg koffein-molekula van, szervezetnk fehrji sokkal kemnyebben dolgoznak, mint ltalban.

A szervezetbe bevitt, nagy mennyisgû, tiszta xeronin hatsa nagyon hasonlt a koffein hatshoz. A xeronin izgat hatsa egszen megdbbentõ eredmnyeket mutat. Lthatan emelni tudja a sportolk teljestmnyt, de ugyangy nveli a koncentrcis s gondolkodsi kpessget.

Tl hossz lenne azonban a lista, ha minden terlett fel akarnnk sorolni annak, milyen lehetõsgeket nyit meg a proxeronin s a xeronin adagolsa. A noni-levet ivk mr megtapasztaltk milyen hatkony ez a gymlcsl: a proxeronin-ptls rendkvl jtkonyan hat az immunrendszerre s szervezetnk ms rszeire is. Csak kpzeletnk szabhat hatrt annak, milyen tovbbi lehetõsgek rejlenek a xeroninban s a proxeroninban.


A Morinda citrifolia ltfontossg gymlcsl


A latinul Morinda citrifolia nven ismert nvny gymlcslevt tbben vizsgltk. Tbb amerikai biokmiai kutatintzet, valamint Dr. Neil Solomon, az egyik legismertebb orvos-jsgr, a John Hopkins egyetem tanra s a Schwentker-dj tulajdonosa igen elismerõen nyilatkoznak a gymlcslrõl. Kutatsaik szerint kb. szzfle ltfontossg tpanyag tallhat benne (vitaminok, enzimek, svnyi anyagok, sznhidrtok, aminosavak s nyomelemek), valamint igen nagy arnyban tartalmaz proxeronint, proxeronzt, bromelaint, szerotonint, melatonint s a rkmegelõzõ damnacanthalt. Ngy ve folynak a tudomnyos ksrletek az Egyeslt llamok, Franciaorszg s Japn egyetemein s kutatintzeteiben. Nemsokra kzzteszik eredmnyeiket, amelyek minden bizonnyal nagy visszhangot keltenek majd. Annl is inkbb, mert ezt a tiszta gymlcslevet mg terhes nõk s csecsemõk is fogyaszthatjk.

Az utbbi vek egyik legfontosabb felfedezse!

Ahogy az lenni szokott, mi, eurpaiak, ismt utolsk vagyunk, akik elismerik egy felfedezs dntõ jelentõsgt az egszsggy tern. Ms kultrk mr vezredek ta hasznljk a Morinda citrifoli-t (tahiti nevn nonit) a legklnbzõbb betegsgek gygytsra. A szubtrpusi ghajlaton vadon termõ nvnyt "nagy sajtgymlcs", "fejfjsfa" s szmos egyb nven is emlegetik. Az ottani kultrkban a nvnyt szmos betegsg kezelsre hasznljk vezredek ta a npi gygyszatban a rktl s a cukorbetegsgtõl kezdõdõen egszen a bõrproblmkig, a magas vrnyomson t a csont- s zleti fjdalmakig. Ficamot, zzdst, lzat s egyb betegsgeket kezelnek vele, de hasznljk khgs, menstrucis panaszok s fertõzsek ellenszereknt is. Tahitin a Morinda citrifoli-t a legrtkesebb gygynvnynek tartjk (a nvnyek kirlynõjnek is nevezik), s sokfle npi gygyszert ksztenek belõle.

Tetszs szerint folytathatnnk a felsorolst. Dr. Ralph Heinicke, kutat s vegysz, aki doktori cmt a Minnesotai Egyetemtõl kapta, gy vli, hogy korunk egszsgproblminak egy rsze a tahiti noniTM gymlcs levnek fogyasztsval befolysolhat lenne. Magas vrnyoms, menstrucis panaszok, zleti gyullads, gyomorfekly, depresszi, srlsek, drogfggõsg, emsztsi problmk, relmeszeseds, szenilits, rbetegsgek, ficamok, fjdalmak - mind gygythatak lennnek. "Olyan ez a felsorols, mintha egy orvosi kziknyvbõl kitpett lapot olvasnnk - folytatja Dr. Heinicke -, s valsznû, hogy mg kzel sem teljes."

Hogyan tud segteni ez a nvny ennyi klnbzõ bajon? Minden tudomnyos rdeklõdsû embernek tetszeni fog Dr. Heinicke vlasza. Vegyszknt s kutatknt veken keresztl tanulmnyozta, milyen enzimek s ms tpanyagok vannak az ananszban. Egy "bromelain" nevû enzimet kutatott, s kzben felfedezte: ahogy a talajban a helytelen kezels kvetkeztben egyre kevesebb lett a tpanyag, gy cskkent a bromelain mennyisge is az ananszban. Azt is felismerte egyttal, hogy a bromelain rendkvl fontos az egszsg szempontjbl. Sajnos nem volt abban a helyzetben, hogy azonosthassa a bromelain aktv hatanyagt. Ms irnyban kezdett ht vizsgldni, mg vgl felfedezett egy alkaloidt, amit xeroninnak nevezett el. Ezutn kvetkezett a xeronin eredetnek felkutatsa. m ami elõszr knnyû feladatnak tûnt, az idõ haladtval hossz, nehz kutatsnak bizonyult.

Hadd foglaljuk ssze ennek a hossz kutatsnak az eredmnyeit. A xeronin alkaloida, azaz olyan anyag, amit a szervezet azrt hoz ltre, hogy aktivlja az enzimeket. Dr. Heinicke kutatsai szerint a nvnyek, az llatok s a mikroorganizmusok minden egszsges sejtjben elõfordul. Nem vizsglhatunk azonban vgig mindenfajta lõlnyt, hiszen a xeronin olyan kis mennyisgben van jelen, hogy puszta lokalizlsa, felismerse is risi nehzsgekkel jr. Ha szksge van r, a szervezet utastja enzimjeit, hogy xeronint hozzanak ltre - de azt a szervezet azonnal fel is hasznlja. Ez az anyag teht meglehetõsen rvid letû. A xeronin elõlltshoz szksges enzimeknek a megfelelõ idõben kell a megfelelõ helyen lennik, hogy az talakuls megtrtnhessen. Amikor Dr. Heinicke megrtette a xeronin elõlltsnak folyamatt, egyszerre vilgoss vlt szmra, hogy voltakppen a xeronin elõdjt, a proxeronint rdemes kutatnia. Kiterjedt kutatsainak vgsõ eredmnyeknt pedig rjtt arra, hogy az ltala vizsglt krben a Morinda citrifolia gymlcse tartalmazza a legtbb proxeronint.

De mit is csinl valjban ez a xeronin nevû anyag? "A xeronin emberre gyakorolt hatsa attl fgg, hogy szveteinek mely sejtjeiben van ppen xeronin-hiny" - mondja Dr. Heinicke. "Ha az ember maghoz veszi a szksges proenzimeket (amelyek a gymlcsben s levben megtallhatak), aktivldik a xeronin. m a proxeronin csak akkor tud xeroninn alakulni, ha hgyomorra isszuk a gymlcslevet."

Dr. Heinicke gy folytatja: "Amikor valaki res gyomorra issza meg a gymlcs levt, a dntõ fontossg proenzim elõszr a gyomorba, majd onnan gyorsan tovbb, a blbe kerl. Itt igen nagy a valsznûsge annak, hogy a xeronin aktivldik." Dr. Heinicke teht azt tancsolja, hogy a gymlcslevet reggelenknt, hgyomorra fogyasszuk. Majd figyelmeztet: "Ha ms napszakban, fõleg ha tkezsek utn isszuk a noni levt, annak elsõsorban lelki s kalrianvelõ hatsa lesz" - a fiziolgiai hatssal ellenttben. Azt is javasolja, hogy a gymlcslevet ne fogyasszuk kvval, dohnnyal vagy alkohollal egytt, mert ezek cskkenthetik a xeronin jtkony hatst.

A xeronin fõ szerepe az, hogy bizonyos fehrjk formjt s vltozkonysgt szablyozza - mikzben ezen fehrjk mindegyike ms s ms funkcit tlt be a testben -, azonban Dr. Heinicke szerint a xeronin "pszicholgiai lncreakcit is kivlthat". Hadd lljon itt nhny plda. Gyorsan s megbzhatan biztostja a kollagn jrakpzõdst az gs kvetkeztben elhalt szvetekben. J kzrzetet tud klcsnzni az embernek, mivel bizonyos agyi receptor-fehrjk abba a helyzetbe kerlnek, hogy endorfinokat - n. jrzs-hormonokat - fogadjanak magukba. Javtani tudja az emsztst azltal, hogy megvltoztatja azokat a fehrjket, amelyek a belek, a vrednyek s a tbbi szerv membrnjainak molekula-teresztst szablyozzk.

Szmos tanulmny igazolja Dr. Heinicke kutatsi eredmnyeit. Annie Hirazumi, a Hawaii Egyetem kutatja lerja, hogy kutatcsoportjuk ksrletei szerint a tahiti noni™ sikerrel alkalmazhat a tdõrk megelõzsben. A Rkkutatk Amerikai Egyesletnek 83. Tallkozjn kimondtk: gy tûnik, a tahiti noni™ kzvetlenl hat a betegekre, erõsti szervezetk immunrendszert, s pozitvan hat a vrkpkre. Egy japn kutatcsoport tbb mint tszz klnbzõ kivonat hatst vizsglta K-RAS-tumorsejteken, vagyis nhny rkfajta elõfutrain. Jllehet a kivonatok kztt ott volt a damnacanthal is, az az anyag, amely negatvan hat a rkot okoz sejtekre, vgeredmnyknt mgiscsak a Morinda citrifolia leve kerlt ki gyõztesen. tszz nvnyi kivonat kzl tahiti noni™ leve bizonyult leghatkonyabbnak a RAS-funkci gtlsban.

Egy msik tanulmnyban francia kutatk foglalkoznak a nvny fjdalomcsillapt hatsval. Kutatsi eredmnyeik egyrtelmûen altmasztjk a tahiti noni™ "hagyomnyos fjdalomcsillapt kpessgt". Dr. Joseph Betz, az FDA (Food and Drug Administration, USA; lelmiszer- s Gygyszerengedlyezõ Kzpont) vegysz-kutatja arrl szmolt be, hogy a gymlcs stimulllag hat az izommûkdsre, ugyanakkor gtolja az allergit.

Nem vletlen, hogy a szervezetre ennyire elõnysen hat nonit mr vszzadok ta hasznljk az emberek. Azoknak a beszmoli, akik felfedeztk maguknak a noni-levet, teljesen egybecsengenek a kutatsok eredmnyeivel. Gyakorlati tapasztalataik altmasztjk mindazt, amit Dr. Heinicke lert a gymlcs klnbzõ hatsterleteirõl.

m nem az eddig sokat emlegetett proxeronin az, ami a legfigyelemremltbb a Morinda citrifolia gymlcsben, hanem sokkal inkbb a termszetes sszettel: a szervezet mûkdst segtõ sok ltfontossg tpanyag egyedi keverke. A mai napig nem sikerlt olyan nvnyt tallni, amelyik ezekbõl a fontos alkotkbl csak megkzeltõleg ennyit fel tudna mutatni.

Az Amerika felfedezse elõtti idõkben a polinziaiak egyedl "a termszet ajndkaira" hagyatkoztak. A tahiti noni™ a legfontosabb gygyt s egszsgmegõrzõ nvnynek szmtott mind kztt. Ennek a gymlcsnek ksznhetik a polinziaiak, hogy olyan sokig megkmltk õket a betegsgek. Ma is sokat tanulhatuk az õ tapasztalataikbl, hogy ennek segtsgvel a vilg tbbi embere is rszeslhessen a gymlcsl gygyt erejbõl.

Megllaptottk azt is, hogy klnbzõ bakterilis fertõzseknl (pl. Salmonella typhi vagy Staphylococcus aureus esetben) a gymlcsl antibakterilis hatst fejt ki. A szrtott gymlcs viszont nem mutatja ezt a tulajdonsgot (Levand, Oscar: "Einige wesentliche chemische Elemente der Morinda Citrifolia L. /Noni/"; "A Morinda citrifolia lnyeges kmiai alkotelemei", doktori disszertci, Hawaii Egyetem, 1963).

Dr. Heinicke szerint a xeronin alkaloida minden egszsges testi sejtben megtallhat, s elengedhetetlen a fehrjk mûkdshez. A modern vilgban lõ ember azzal a gonddal tallja szembe magt, hogy szervezete nem tudja kellõ mennyisgben elõlltani ezt az alkaloidt. Hogy ezt a hinyt ptoljuk, kvlrõl kell xeronint vinnnk a szervezetnkbe. Dr. Heinicke gy folytatja: "A noni leve a xeronin legjobb hordozja, ha a szervezetnek ezt a hinyt kell ptolnia."

Ahogy megisszuk a gymlcslevet, a xeronin nagy rszt a mj trolja, ahonnan kb. minden kt rban a vrkeringsbe kerl egy adott mennyisg. Taln ez lehet az alapja annak, hogy az ember kb. ktrnknt "feldobdik".

Hatssal van-e a gymlcsre az n. radioaktv fertõzs Francia-Polinzia kzelben? lljon itt vlaszul hrom fontos szempont, amely erre a krdsre vonatkozik:

Elismert, a Morinda™-tl teljesen fggetlen kutatcsoportok tanulmnyai azt bizonytjk, hogy a gymlcsl alacsonyabb radioaktivitst mutat, mint a tej, gy messze az FDA ltal elõrt hatrrtk alatt marad.

Idzet a Time magazinbl: "1982 ta legalbb t vizsglat igazolta, hogy a francia atomksrletek, amelyeket 1966 s 1992 kztt folytattak Mururoa szigetn, a Fangataufa-atoll kzelben, nem okoztak semmifle radioatv szennyezõdst, s nem jrtak semmilyen jelentõs kolgiai hatssal. A vizsglatokat vgzõk egyike Jacques Cousteau volt, ismert tengerbiolgus s az atomksrletek ellenlbasa, egy msik az IAA (International Atomic Energy Agency; Nemzetkzi Atomenergia gynksg) kutatcsoportja.

Az atomksrletek helye tbb, mint 1.600 kilomterre van attl a helytõl, ahol a noni-l elõlltshoz hasznlt gymlcst szretelik. Nincs szksg jl kitallt mesre ahhoz, hogy el tudjuk adni a termket. Itt a tnyek magukrt beszlnek.

Dr. Heinicke kutatsi eredmnyei szerint a l melegthetõ: ezltal nem krosodik a proxeronin, s semmiflekppen nem cskken a sokoldal hatkonysg sem.

Hadd idzznk most Isabelle Navarre-Brown-tl, az "53 lehetõsg arra, hogyan alkalmazhatjuk a noni levt jobb egszsgnk rdekben" c. knyv rjtl. Õ itt arrl r, milyen biorezonancis s vegyi hatsai vannak a szervezetben a gymlcs levnek.

"A noni leve ktflekppen mûkdik a sejtek szintjn: egyrszt a rezgsek, msrszt vegyi folyamatok ltal.

Elõszr is rezgsek szintjn mûkdik. Ezek ugyanis knnyûszerrel bejutnak a sejtbe, hogy ott a hatalmas memriatrbl az adott sejt tulajdonkppeni cljhoz szksges informcit elõhvjk. Ezutn gy mûkdnek, mint egy nagyt tkr: ezeket az informcikat tovbbkldik a sejt minden rszbe.

Most, hogy ez a sejt mr emlkszik sajt, egyedi feladatra, elkezdi kimosni magbl az idegen, kros alkotrszeket: a baktriumokat, vrusokat, s gy tovbb. Ezt a folyamatot segtve, a sejt belsõ vegyi sszettele egyenslyba kerl. A sejt sztnzst kap arra, hogy felvegye a szmra szksges tpanyagokat. Ez az a pont, ahol a proxeronin mûkdsbe lp - mûkdst laborksrletek bizonytjk.

A proxeronin az az elengedhetetlen nyersanyag, amelybõl a szervezet a xeronint kszti. A xeronin olyan alkaloida, amely megerõsti, s mdostani is tudja az enzimek szerkezett. Az enzimek pedig a szervezet minden folyamatban nagy szerepet kapnak: a nvekeds, a tpllk felhasznlsa s a gygyt folyamatok elkpzelhetetlenek lennnek nlklk. A xeronin szerepe tbbek kztt az, hogy kitgtja az emsztõrendszer sejtjeinek prusait, aminek kvetkeztben ezek a sejtek jobban fel tudjk szvni a ltfontossg vitaminokat, svnyi anyagokat s aminosavakat.

Sok minden nvelheti a szervezet xeronin-szksglett: stressz, fizikai terhels, sebesls, megfzs, idegessg, gondok, harag s flelem. Mivel tpllkunk nem tartalmaz elg proxeronint, a sejteknl kimerltsgi llapot jelentkezik. Ebbõl kvetkezõen az enzimek munkakpessge cskken, s sejtjeinknl mindenfle hinymûkds lp fel. A legtbb egszsggyi problma erre a hinymûkdsre vezethetõ vissza, s a xeronin ptlsval kikszblhetõ. Ezrt lehetsges, hogy a noni leve, amely gazdag proxeroninban, annyi klnbzõ betegsget kpes gygytani.

Dr. Ralph Heinicke rszletesen tanulmnyozta a nonit - az õ kutatsi eredmnyei is meggyõzõen tmasztjk al ezt az lltst.

A noni levnek biorezonancis s vegyi hatsai egymst erõstik. Az ember szjtl kiindulva a testnek mindazon rszein hat a rezgs, ahol a legnagyobb szksg van r. Igen valsznû, hogy a xeronint, amely fõleg az emsztõrendszerben termelõdik, magukhoz vonzzk a szervezetnek azon rszei, amelyekre klnsen erõs hatssal van a biorezonancia. Ezt a hatst mg tovbb erõsthetjk, ha nem egyszerre isszuk meg a noni-l napi adagjt, hanem tbbszri rszletben, apr kortyonknt fogyasztjuk. Ahogy a xeroninnak ksznhetõen egyre egszsgesebb vlnak a sejtek, a rezgst is egyre tisztbban rtelmezik, vilgosabban ltjk s vgzik feladatukat - ebben rejlik az egyre javul egszsg titka."

Vgl idzzk, amit Dr. Heinicke Kerry Asay-nek, a Morinda™ Inc. elnknek mondott egy interjban: "Valamennyiõnknek szksge van xeroninra - gy vlem, errõl mindenkinek tudnia kell, s arrl is, hogy miknt juthat hozz. nnek megvan a tudsa, megvannak az emberei s megvannak a legjobb lelõhelyei. Meg vagyok gyõzõdve rla, hogy risi szolglatot tehet az emberisgnek - nemcsak sajt orszgnak, hanem az egsz vilgnak. Hadd kvnjak ehhez sok szerencst."

Michael J.Sindelfingen

 

 

Hogy megrthessk a csodt!

A trpusi kultrk vezredek ta ismerik a noni - latinul Morinda citrifolia - nev nvny gymlcsnek gygyt hatst. A vilg azonban csak az utbbi idben figyelt fel arra, milyen rtkes tpllkkiegszt ez a gymlcs. Hihetetlennek tnik, mi mindenben segt - az viszont mr kevsb ismert, hogyan is lehet ennyire hatkony. Mi van ebben a gymlcsben, ami ilyen eredmnyekre kpes, s hogyan fejti ki a hatst? Ezt szeretn ismertetni az albbi rs, majd beszl arrl is, milyen kvetkezmnyekkel jr ez a felfedezs.

Nzzk meg elszr, mi trtnik, amikor az ember vagy az llat megissza a noni-gymlcs levt. A noni egyik legfontosabb alkoteleme egy proxeronin nev rismolekula. Ha megiszunk egy pohr noni-levet, ez a proxeronin a gyomron keresztl a vkonyblbe jut, onnan pedig tovbb, a mjba. A mj az a szerv, ahol testnk alapvet tpanyagainak nagy rsze raktrozdik. A mj minden msodik rban a vrkeringsbe juttat bizonyos mennyisg proxeronint, ami gy testnk klnbz szveteihez kerl.

Ahogy ez megtrtnt, az esemnyek molekulris szinten zajlanak tovbb. Lssuk teht, hogy ott mi trtnik. A tovbbi megrtshez tudnunk kell, hogy a proxeronin 17 000 Dalton sly rismolekula. (sszehasonltskppen: a vzmolekula slya mindssze 18 Dalton.) A proxeronin-molekula hossz, kt vgn kiss megvastagod lncc szervezdik. Szervezetnk a proxeronint xeroninn alaktja egy proxeroninz nev enzim segtsgvel, amely testnkben mindig bsggel megtallhat. A proxeroninbl xeroninn alakts folyamata meglehetsen sszetett, ezrt most inkbb leegyszerstve mondjuk el: a proxeronin a proxeroninz enzim kr csavarodik, az enzim sszekapcsolja a proxeronin kt megvastagodott vgt, majd levlasztja a lnc tbbi, feleslegess vlt rszt. A kt megvastagodott, immr sszekapcsolt rsz ezutn egy szerotonin nev anyaghoz kapcsoldik, s egytt hozzk ltre a xeronint.

A proxeroninbl ltrejtt xeronin a test fehrjihez ktdik, feladata ugyanis az, hogy ezek mkdst elsegtse. Hogy ezt a folyamatot vilgosabban rtsk, nzzk meg kzelebbrl, mik is azok a fehrjk.




A fehrjk testnk taln legfontosabb biokmiai alkotelemei. Nevk a grg “proteios” szbl ered, ami azt jelenti, hogy “f” vagy “elsdleges” -, s gy mris rzkelteti, valban mekkora a fehrjk jelentsge. A fehrjk aminosavak hossz lncolatbl llnak. Szervezetnk sszesen hszfle aminosavbl lltja ssze a szmra szksges klnbz fehrjket. Ezek az aminosavak meghatrozott sorrendben kapcsoldnak egymshoz, sorrendjket a DNS hatrozza meg. Egy adott fehrje szerkezete mindig attl fgg, hogy mely aminosavak s milyen sorrendben kapcsoldnak egymshoz. A ltrejtt lnc egy bonyolult trbeli szerkezetet alkot s egy fehrjt hoz ltre.

A fehrjk klnbz, igen fontos funkcikat ltnak el testnkben. Elszr is, k hatrozzk meg hajunk, brnk, csontjaink szerkezett. Lnyegben a fehrjk felelsek testnk szerkezeti felptsrt, egszen a sejtekkel bezrlag. Msodsorban, k teszik lehetv a kmiai anyagok ki- s beramlst a sejtekbe. A fehrjk a sejthrtyn keresztl a sejt belsejbe kerlnek, s ott a fontos tpanyagok bejutst segtik. Harmadrszt, a fehrjk a szervezetben hormonokknt is mkdnek. E minsgkben molekulris szinten kpesek koordinlni a szervezetben zajl folyamatokat. Negyedrszt, antitestekknt a szervezet immunrendszernek rszei. Az antitestek rtapadnak a szervezetidegen betolakodkra (mint pldul a vrusokra), s addig gyengtik ket, amg a szervezet meg nem szabadul tlk. Vgl pedig a fehrjk enzimek is lehetnek, s elsegtik a szervezet kmiai folyamatait. Testnkben llandan kmiai folyamatok zajlanak, vegyletek plnek fel s bomlanak le, s ezt a fehrjk teszik lehetv.

A fehrjk jelentsge szervezetnkben teht vitathatatlan. Kvetkez lpsknt viszont azt kell tudnunk, hogy ezen fehrjk tbbsge xeronin nlkl rosszul, vagy egyltaln nem mkdik. Bizonyos fehrjk szerkezete ugyanis eleve felttelezi, hogy azok sszekapcsoldjanak a xeroninnal. Nem minden fehrje ignyli mkdshez a xeronin jelenltt, de igen sok ltfontossg fehrje - mint a hormonok, az antitestek s az enzimek - xeronin nlkl semmire sem megy. A fehrjhez kapcsold xeronin ugyanis segt a fehrjnek elvgezni feladatt: a vzbl nyert energit a szervezet szmra hasznostja. Ez a folyamat azonban tovbbi magyarzatot ignyel.

A vzben rengeteg energia van. A vzmolekula egy oxignatombl s kt hidrognatombl ll, amelyek kztt igen szoros a kts. Ha tbb vzmolekula kerl egyms mell (mint pl. egy pohr vzben), lesznek olyan vzmolekulk, amelyek oxignatomjai ms vzmolekulk hidrognatomjaival kerlnek klcsnhatsba. Ezt hvjk tudomnyosan hidrognktsnek. Ez a hidrognkts (H-kts) ugyan korntsem olyan ers, mint a molekuln belli oxign- s hidrognatomok kztti kts, de ha sszeadnnk az egy pohr vzben lv sszes hidrognktst, aclnl is kemnyebb anyagot hozhatnnk ltre. Valjban persze nem minden oxign- s hidrognatom hoz ltre ilyen hidrognktst. A ksrletek azt mutatjk, hogy a hidrognktsek 15-20%-a brmelyik pillanatban szteshet. A vz mindig is titok volt a tudsoknak, a tnyek ugyanis msra engednnek kvetkeztetni, mint amilyen a vz valjban. Hiszen egyrszt itt van egy anyag, amelynek vegyi sszettele - mg akkor is, ha a hidrognktsek 20%-a sztesett - azt sugallja, hogy “kemnyebb az aclnl”. Elg azonban egyetlen pillantst vetni a vzre, hogy lssuk: szerkezete tvolrl sem “kemny, mint az acl”, hanem ppensggel gyenge. Mi erre a magyarzat? Kpzeljk el, hogy a hidrognktsek vletlenszeren, az egsz folyadkban egyenletesen elosztva esnek szt. Ettl a folyadk szerkezete mg ers maradna. Ha azonban egy sorban esnek szt, akkor a vz szerkezete meggyengl. Ha pedig az egsz folyadkban llandan egy sorban esnek szt, akkor az a vzre jellemz tulajdonsgokat mutatja: gy teht a vzbeli ktsek erssge s a vz lthat tulajdonsgai mgis sszeegyeztethetkk vlnak.




Ez magyarzza azt is, honnan veszi a xeronin az erejt, hogy a fehrjket mkdtetni tudja. A hidrognktsek folyamatos szakadsa miatt a vzben ers “tmbk” ( gynevezett klaszterek ) jnnek ltre, amelyek elsiklanak egyms mellett, s mindent magukkal sodornak, ami csak az tjukba kerl. Ha - tegyk fel - irnytani tudnnk a hidrognktseknek ezt a cipzrszer felszakadst, akkor azt is meghatrozhatnnk, hol vljanak szt ezek a vztmbk. pp ezt teszi a xeronin. Egyedlll vegyi sszettelnek ksznheten olyan jelet tud kldeni, amely a vzbeli hidrognktsek sztvlst irnytja. Azzal viszont, hogy irnytani tudja a ktsek felszakadst - ami igen gyorsan trtnik -, a nagy vztmbk mozgst is meghatrozza. A vztmbk elsiklanak egyms mellett, s egy bizonyos mdon belsejkbe sodorjk s magukkal viszik a fehrjt. A folyamat igen erteljes, s ltala a fehrje risi energiamennyisghez jut, amelynek segtsgvel mr el tudja vgezni munkjt.

Ez a folyamat minden l szervezetben vgbemegy. A nvnyek, az llatok s az ember egyarnt xeroninn alaktjk a proxeronint, majd a xeronint hasznljk arra, hogy a fent lert mdon munkra sarkalljk a proteint. Ez azt is jelenti, hogy minden egszsges nvnyi s llati szvetben van proxeronin. Az ember s az llat a proxeronint a tpllkkal veszi maghoz. Itt persze felmerl a krds: ha mindennapi tpllkunk mr tartalmaz proxeronint, mirt van szksg erre a klns gymlcslre? Ki kell e egsztennk azt a proxeronint, ami a tpllkkal mr egybknt is bekerlt szervezetnkbe? Ez igen fontos krds.

Igaz, hogy a mindennapi tpllkkal vesz maghoz az ember s az llat proxeronint. Ms krds, hogy ez vajon elg-e. Minden jttemnye mellett a modern civilizci rengeteg teljesen j gondot is hozott. A XX. szzadban rendkvl gyorsan ntt a npessg, aminek kvetkeztben a mezgazdasg teljesen talakult, hiszen lpst kellett tartania a megnvekedett ignyekkel. Elkerlhetetlen volt, hogy mindenhol mveljk, s gy teherbrsn tl is kihasznljk a fldet. Elterjedt ugyan a mtrgyzs, hogy megakadlyozzk a talaj kimerlst. Ez azonban mg nem hozta meg a kvnt eredmnyt, hiszen a mikro tpanyagokat nem kpes ptolni, s gy nem biztosthatja a nvnyek egszsges nvekedsst sem. A talaj kimerlse s az elgtelen mtrgyzs miatt silny s nem kellen egszsges a terms, s egyre kevesebb a nvnyekben a szmunkra ltfontossg tpanyag - mint pldul a proxeronin.

m nemcsak a talaj szegnyedett el, hanem tpllkaink is igencsak szegnyesek. Ez is szksgess teszi, hogy kiegszt proxeronint vigynk a szervezetnkbe. A modern trsadalom felgyorsult letmdja olyan tpllkokat fejlesztett ki, amelyek hjn vannak szmos fontos tpanyagnak. Az emberek s llatok a napi tpllkkal nem kapja meg azt a mennyisg proxeronint, ami szervezete egszsges mkdshez szksges. Fontos teht ezt kiegszteni. Termszetesen az lenne az idelis, ha tpllkunkkal vehetnnk fel a szksges mennyisg proxeronint, de ez sajnos nem mindig lehetsges. gy teht ki kell tallni a mdjt, hogy mgis megkapjuk a kell mennyisget.

Egyb tnyezk is vannak, amelyek a proxeronin kiegszt bevitele mellett szlnak. A betegek s a nagyon aktv letet lk szervezetben nagyobb munkra knyszerlnek a fehrjk. Ahhoz viszont, hogy a fehrjk ezt a megnvekedett anyagcsert el tudjk ltni, tbb xeroninra van szksgk. A szervezet viszont csak akkor tud tbb xeronint ellltani, ha rendszeresen tbb proxeronint kap. Testnk teljestkpessge az letkorral cskken: idsen tbb tpanyagra van szksgnk ahhoz, hogy egszsgesek maradjunk. Ezen tpanyagok egyike a proxeronin.

A fent lert krlmnyek teht az tlagosnl jval tbb proxeronin felvtelt kvetelik. Ha ezt az ignyt nem elgtjk ki, a szervezet fehrji nem tudjk teljesteni a rjuk hrul feladatokat. Akkor pedig kvetkezik a betegsg, a kimerltsg, vgs esetben akr a hall. Igen valszn, hogy a modern kor betegsgei kzl soknak nem ms a kivlt oka, mint a szervezet xeronin szegnysge. Ha pedig ez gy van, akkor a proxeronin-utnptls mindezeket megelzheti, vagy meggygythatja. Itt van teht a magyarzata annak a sok csodatrtnetnek, amit a noni-lrl meslnek. Akinek szervezetben tlsgosan alacsony a xeronin-szint, szlelni fogja ennek negatv hatsait: szervezetnek fehrji alig-alig mkdnek. Ha viszont elkezdi inni a noni-levet, s ezzel megnveli a proxeronin-bevitelt, szervezetnek xeronin-egyenslya egszsges szintre kerl. A szervezetet nem gytri tovbb a betegsg, s az eddigi gyenglked egszen “csods” eredmnyeket tapasztal.

Ezrt beszl olyan sok ember “csodaszerknt” a noni-lrl, ezrt mondjk, hogy milyen dbbenetes eredmnyeket tapasztalnak. Hiszen a noni-l azzal a ltfontossg tpanyaggal - a proxeroninnal - ltja el ket, amely mindennapi tpllkukbl olyannyira hinyzik. Ez teszi a noni-levet olyan klnleges egszsgmegrz szerr. A noni-l - a legtbb gygyszerrel ellenttben - nem aktv vegyi anyaggal terheli a szervezetet: a szksges vegyi anyagnak csak az el-formjt juttatja a szervezetbe, s hagyja, hogy az vegye t ott ismt az irnytst. A noni-lvel proxeronin kerl a szervezetbe, s a szervezet dnti el, mennyire van szksge ebbl - mennyit hasznl fel ahhoz, hogy egszsges xeronin szintet tartson fent. A flsleges mennyisget a szervezet egyszeren kivlasztja magbl. Ezrt teht kizrt annak a lehetsge, hogy a noni-lvel tladagoljuk a proxeronint.

Most, hogy mr tudjuk, milyen ltfontossg szerepet tlt be szervezetnkben a xeronin, ismerkedjnk meg nhny - eddig nyilvnossgra nem hozott - tudomnyos tnnyel, amelyeket szintn a xeroninrl frissen szerzett ismeret magyarz.

Mint mr emltettk, a nvnyeknek s az llatoknak egyarnt szksgk van xeroninra. Abban viszont mr igen rdekes mdon eltrnek, hogy hogyan kezelik a szksgtelenn vlt xeronint. Amikor a xeronin beteljestette feladatt, a szervezetnek meg kell szabadulnia tle, nehogy tovbb hasson ott, ahol mr nincs r szksg. Hiszen ha flsleges xeronin van a szervezetben, az a kvnatosnl tbb munkra serkenti a fehrjket, s ezzel komoly bajt okozhat. A megoldst erre maga a termszet tallta ki. A xeronin igen instabil vegylet. Ha magra marad, sztesik, s gy haszontalann vlik. Sok llny szervezetben a xeronin termszetes mdon lebomlik.

Szmos nvny van azonban, amelynl mskppen mkdik a dolog. Amg az llnyek tbbsge (az embert s llatot is belertve) egyszeren lebontja a xeronint, ha az elvgezte feladatt, bizonyos nvnyek inkbb megtartjk a xeronint, hogy ily mdon trolni tudjk a benne lv rtkes nitrognt. gy kt dolgot kell megoldaniuk egyszerre: trolni s ugyanakkor munkakptelenn tenni a xeronint. Ennek rdekben a “molekulris hulladk” kpezte szlakhoz s bogokhoz ktik a xeronint, ahol nem tud lebomlani, de tbb mr a fehrjkkel sincs kapcsolata. Amikor a xeronin valamilyen molekulris hulladkhoz kapcsoldik, akkor jn ltre egy jl ismert vegyletcsoport: az alkaloidk.

Az alkaloidk ott voltak a legelskknt felfedezett biokmiai vegyletek kztt. Jelen pillanatban tbb mint tzezer alkaloidt ismernk, amelyek a legklnbzbb nvnyekben tallhatak. Kzttk van a jl ismert nikotin, de ide tartozik a kokain, a heroin vagy a morfium is. A tudomny egszen mostanig nem tudott fnyt derteni arra, mirt van alkaloida nmely nvnyekben, s mit csinl ott. Most, hogy ismerjk a xeronint, rtjk mr, hogy az alkaloidk valjban a xeronin trolt formi, vagyis arra szolglnak, hogy stabilizljk a xeronint, htha az ksbb a nitrognellts szempontjbl szksges lehet.

Ez idig teljesen rthet is - a nvnyek szempontjbl, amelyek ltrehozzk ezeket az alkaloidkat. De mi trtnik, ha az alkaloidk bekerlnek az emberi vagy llati szervezetbe? Ezzel kapcsolatban ismt felmerl j nhny krds. Az alkaloidk teljesen inaktvak a nvnyben, m szerkezetk annyira hasonlt a xeroninhoz, hogy az emberi vagy llati szervezetbe kerlve a fehrjk xeroninnak rzkelik ket, s gy is bnnak velk. Ha pldul elszvunk egy szl cigarettt, nagy mennyisg szabad nikotin jut a szervezetbe. A dohnynvnyben ugyan inaktv a nikotin, mgis, szerkezete annyira hasonlt a xeroninhoz, hogy meg tudja tveszteni a testnkben lv fehrjket. Ezek xeroninnak fogadjk el, amelyre a szervezetnek egybknt is szksge van. Mihelyt a nikotin elfoglalja a xeronin helyt a fehrjn bell, hiba nem lenne ott dolga: ugyangy aktivizlja a fehrjt, mint a xeronin - csak kevsb hatkonyan. Teheti ezt azrt, mert alapszerkezete megegyezik a xeroninval, m munkja kevsb eredmnyes, hiszen a molekulris hulladk pp azt a clt szolglja, hogy egy ilyen mkdst megakadlyozzon.

Ha az ember folytatja a dohnyzst, ha rendszeresen nikotint juttat a szervezetbe, a szervezet elbb-utbb a nikotinhoz alaktja magt: kiss megvltoztatja a fehrjk szerkezett, hogy jobban illeszkedjen hozzjuk a nikotin, mint a xeronin. Ez a nikotinfggsg molekulris alapja. Az ember egyre ersebben kvnja a cigarettt, mivel szervezete fehrjinek mr tnylegesen szksgk van a nikotinmolekulra a mkdshez - ppgy, ahogy egykor szksgk volt a xeroninra. Minl tbbet dohnyzik valaki, annl tbb fehrjje alakul t xeronin-fehrjbl nikotin-fehrjv. Egyre nehezebb lesz ht leszokni a cigarettrl. Aki le akar szokni, bizony nincs knny dolga: szervezete fehrjinek nagy rsze nikotin hinyban mr kptelen mkdni. Ez a magyarzata az elvonsi tneteknek. Egy id utn azonban, ha az ember kvetkezetesen szabadtja meg szervezett a nikotintl, a fehrjk visszatrnek a szervezetben egybknt meglv xeroninhoz, ismt hozz igaztjk magukat, s a szervezet normlis llapota helyrell: nem kvnjuk mr tbb a nikotint.

Ugyanez a folyamat igaz minden szervezetnkbe bekerlt alkaloidra. Kzjk tartozik a koffein, a kokain, a heroin, a morfium, s gy tovbb. Ha magunkhoz vesszk ezeket az idegen alkaloidkat, fehrjink alkalmazkodnak hozzjuk, s a termszetes xeronin-igny helyett az idegen alkaloidk irnti nem-termszetes ignyt fogjuk rezni.

De vajon mirt “dobnak fel” annyira bennnket ezek az alkaloidk? Az ok nagyon egyszer. Mivel kellkppen hasonlatosak a xeroninhoz, megtvesztik szervezetnket, s k is munkra sarkalljk a fehrjket. Amikor testnket elrasztjk az idegen alkaloidk (drog fogyasztsakor), fehrjink a normlisnl nagyobb aktivitsra knyszerlnek, s ezrt valamifle eufria-rzs kert bennnket hatalmba. A klnbz drogok klnbzkppen viselkednek, mert ms s ms jelleg molekulris hulladkhoz kapcsoldnak. Apr szerkezeti eltrsei miatt a kokain msknt mkdik a testben, mint a morfium. Az ppen adott szerkezet a xeronin termszetes funkcijnak bizonyos vonsait gyengti, msokat felerst - annyi mgis bizonyos, hogy minden alkaloida utnozza a xeronin sszes termszetes funkcijt. Sokat kzlk a gygyszergyrts hasznl fel klnbz drogokknt, de mkdsi alapja mindegyiknek egy s ugyanaz: a xeronin termszetes funkcijnak imitcija.

Ha rtjk ezen alkaloidk vals termszett, valamint azt a folyamatot, hogyan kerlnk fggsgbe tlk, mris knnyebben tudunk segteni az embereknek, hogy lekzdjk drogfggsgket. A kedves olvas most joggal krdezheti: mirt olyan knny fggv vlni, s mirt olyan nehz megszabadulni a fggsgtl? Ismt egyszer a vlasz - m ehhez elbb ltnunk kell a fggsg termszett. Amikor valaki drogot, pl. heroint vesz maghoz, testt a sz szoros rtelmben elrasztja az idegen alkaloida. A vrben lv risi mennyisg heroin pillanatok alatt legyzi a termszetesen jelen lv kevesebb xeronint, s hirtelen nagyon sok fehrje alakul t.

Ahhoz, hogy kikszbljk ezt a nehzsget, s valban “gygytani” tudjuk a fggsget, nem is kell mst tennnk, mint elrasztanunk a szervezetnket xeroninnal - ppen gy, ahogy elzleg az idegen alkaloidval. Ha ez megtrtnik, a szervezet “visszaszokik” a xeroninra, s gy elkerlhetjk az elvonsi tneteket. Ennek az elmletnek az alapjn ugyanolyan gyorsan lehetne megszntetni a fggsget, mint amilyen gyorsan az ltrejtt - radsul elvonsi tnetek nlkl. Ha pontosan hatjk vgre, a kra akr 1-3 nap alatt eredmnyes lehet. Ahhoz azonban, hogy a fggsg ilyen mdon, proxeroninnal, kezelhet legyen, a proxeronint nem az emsztrendszerbe, hanem a vrbe kell juttatni. Erre is van lehetsg: rnknt nhny csepp proxeronint tartalmaz anyagot kell pipettval a nyelv al cseppenteni.

A proxeronin a nyelv alatti rds nylkahrtyn keresztl felszvdik s egyenesen a vrbe kerl - nem pedig az emsztrendszerbe, ahol a mj ersen szablyozza, hogy mekkora mennyisg juthat belle tovbb.

A xeronin azonban nemcsak a fggsgek gygytsban lehet hasznos. Szerepe a testben annyira sokrt, hogy mg sokfle alkalmazsi terlete akad. Nagyon komoly lehetsgei nylnak a noni-lnek a kozmetikai cikkek tern. Arrl mr szltunk, hogy a mj a legfontosabb proxeronin-trol szerv. A msodik legfontosabb viszont a br. A proxeronin az egsz testben folyamatosan xeroninn alakul - a brben ugyangy. Ahhoz, hogy brnk feszes s egszsges legyen, bsges proxeroninhoz kell jutnia. A proxeroninhiny beteges brt s szmos ms brproblmt okozhat. Proxeronin kell ahhoz is, hogy hajunk s fejbrnk egszsges maradjon. Ha itt hiny jn ltre, kiegszt proxeronint kell juttatni a hajba s a fejbrbe, s ltvnyos javulsra szmthatunk.

A xeronin tovbbi, igen rdekes alkalmazsi terlete lehet a fjdalomcsillapts s az altats. A jelenleg hasznlatos legersebb fjdalomcsillapt szerek mind idegen alkaloidk, mint a morfium vagy a kodein. Annyit mr tudunk, hogy ezek az alkaloidk valjban xeronin-utnzatok, amelyeket nvnyek raktroztak el magukban. Akkor viszont a xeroninnak tudnia kell mindazt, amit ezek a szerek tudnak, radsul jobban, s termszetes mdon. Valban, a xeronin a leghatkonyabb fjdalomcsillapt, ugyanis egyttmkdik a szervezetben lv endorfinokkal, hogy elnmtsa a fjdalmat s eufrit idzzen el.

Az endorfinok hormonok, amelyek testnk kellemes rzseirt felelsek. k is bizonyos fehrjkhez ktdnek, akrcsak a xeronin. Ha egy fehrjhez egyszerre ktdik xeronin s endorfin, a xeronin a vzbl nyert energit tovbbadja az endorfinnak, az endorfin mkdsbe lp, s az ember mris jl rzi magt. A tudomny mg nem vlaszolta meg, hogyan ri el az endorfin ezt a j rzst, de annyit mindenesetre tudunk, hogy a felels rte. s most is, mint mindannyiszor: xeronin nlkl az endorfin semmire sem megy.

Tulajdonsgainak ksznheten a xeronin csillaptja a fjdalmat - ugyanakkor izgatszerknt is mkdhet. A xeronin izgat hatsa egy t utnz unokatestvr, a koffein hatsban tkrzdik. Amikor reggel megisszuk a cssze kvt, az idegen alkaloida elnti testnket. A koffein-molekulk elfoglaljk a xeronin helyt: rtapadnak a fehrjkre, s munkra serkentik ket. Mivel egy cssze kvban rengeteg koffein-molekula van, szervezetnk fehrji sokkal kemnyebben dolgoznak, mint ltalban.

A szervezetbe bevitt, nagy mennyisg, tiszta xeronin hatsa nagyon hasonlt a koffein hatshoz. A xeronin izgat hatsa egszen megdbbent eredmnyeket mutat. Lthatan emelni tudja a sportolk teljestmnyt, de ugyangy nveli a koncentrcis s gondolkodsi kpessget.

Tl hossz lenne azonban a lista, ha minden terlett fel akarnnk sorolni annak, milyen lehetsgeket nyit meg a proxeronin s a xeronin adagolsa. A noni-levet ivk mr megtapasztaltk milyen hatkony ez a gymlcsl: a proxeronin-ptls rendkvl jtkonyan hat az immunrendszerre s szervezetnk ms rszeire is. Csak kpzeletnk szabhat hatrt annak, milyen tovbbi lehetsgek rejlenek a xeroninban s a proxeroninban.

A Morinda citrifolia ltfontossg gymlcsl

A latinul Morinda citrifolia nven ismert nvny gymlcslevt tbben vizsgltk. Tbb amerikai biokmiai kutatintzet, valamint Dr. Neil Solomon, az egyik legismertebb orvos-jsgr, a John Hopkins egyetem tanra s a Schwentker-dj tulajdonosa igen elismeren nyilatkoznak a gymlcslrl. Kutatsaik szerint kb. szzfle ltfontossg tpanyag tallhat benne (vitaminok, enzimek, svnyi anyagok, sznhidrtok, aminosavak s nyomelemek), valamint igen nagy arnyban tartalmaz proxeronint, proxeronzt, bromelaint, szerotonint, melatonint s a rkmegelz damnacanthalt. Ngy ve folynak a tudomnyos ksrletek az Egyeslt llamok, Franciaorszg s Japn egyetemein s kutatintzeteiben. Nemsokra kzzteszik eredmnyeiket, amelyek minden bizonnyal nagy visszhangot keltenek majd. Annl is inkbb, mert ezt a tiszta gymlcslevet mg terhes nk s csecsemk is fogyaszthatjk.

Az utbbi vek egyik legfontosabb felfedezse!

Ahogy az lenni szokott, mi, eurpaiak, ismt utolsk vagyunk, akik elismerik egy felfedezs dnt jelentsgt az egszsggy tern. Ms kultrk mr vezredek ta hasznljk a Morinda citrifoli-t (tahiti nevn nonit) a legklnbzbb betegsgek gygytsra. A szubtrpusi ghajlaton vadon term nvnyt “nagy sajtgymlcs”, “fejfjsfa” s szmos egyb nven is emlegetik. Az ottani kultrkban a nvnyt szmos betegsg kezelsre hasznljk vezredek ta a npi gygyszatban a rktl s a cukorbetegsgtl kezdden egszen a brproblmkig, a magas vrnyomson t a csont- s zleti fjdalmakig. Ficamot, zzdst, lzat s egyb betegsgeket kezelnek vele, de hasznljk khgs, menstrucis panaszok s fertzsek ellenszereknt is. Tahitin a Morinda citrifoli-t a legrtkesebb gygynvnynek tartjk (a nvnyek kirlynjnek is nevezik), s sokfle npi gygyszert ksztenek belle.

Tetszs szerint folytathatnnk a felsorolst. Dr. Ralph Heinicke, kutat s vegysz, aki doktori cmt a Minnesotai Egyetemtl kapta, gy vli, hogy korunk egszsgproblminak egy rsze a Tahitian NoniTM gymlcs levnek fogyasztsval befolysolhat lenne. Magas vrnyoms, menstrucis panaszok, zleti gyullads, gyomorfekly, depresszi, srlsek, drogfggsg, emsztsi problmk, relmeszeseds, szenilits, rbetegsgek, ficamok, fjdalmak - mind gygythatak lennnek. “Olyan ez a felsorols, mintha egy orvosi kziknyvbl kitpett lapot olvasnnk - folytatja Dr. Heinicke -, s valszn, hogy mg kzel sem teljes.”

Hogyan tud segteni ez a nvny ennyi klnbz bajon? Minden tudomnyos rdeklds embernek tetszeni fog Dr. Heinicke vlasza. Vegyszknt s kutatknt veken keresztl tanulmnyozta, milyen enzimek s ms tpanyagok vannak az ananszban. Egy “bromelain” nev enzimet kutatott, s kzben felfedezte: ahogy a talajban a helytelen kezels kvetkeztben egyre keve
 

A szerkesztrl
 
Szmll
Induls: 2006-11-18
 
Zene
<bgsound src="https://www.tahitiannoni.com/sfs/uc/9112990775/english/Everyone_Everywhere.mp3" loop=true>
 
ra
 
Noni
 
Gymlcs

 

 

 

 
A termkek
 
Noni Juice

 
Nyilatkozatok,kzlemnyek
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!